Gayrimenkul Alarak Yatırım Danışmanlığı

Taşınmaz Edinme Yoluyla Türk Vatandaşı Olabilirsiniz?

Yabancı uyruklu kişiler Türkiye’de bir gayrimenkul alarak Türk vatandaşlığı kazanabilir. Yabancı uyruklu kişilerin Türk vatandaşlığı alabilmesi için satın aldıkları taşınmazın en az 250 bin ABD Doları değerinde olması gerekir. Taşınmazın değerinin en az 250 bin ABD Doları olup olmadığı Sermaye Piyasası Kurulu’ndan izinli almış bir gayrimenkul değerleme firmasınca tespit edilir. Yabancıların vatandaşlık amacıyla olmasa dahi, her türlü değerdeki taşınmazları alabilmeleri için onaylı bir gayrimenkul değerleme firmasınca düzenlenmiş değerleme raporu alması ve bunu tapu memuruna ibraz etmesi yasal zorunluluktur.

Taşınmazın alınması sırasında Sermaye Piyasası Kurulu onaylı emlak değerleme firmasının satın alınacak taşınmaza ait emlak değerleme raporu ibraz edilerek Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’ne “Uygunluk Belgesi” başvurusu yapılır. Uygunluk Belgesi, yatırım yapan kişinin gerekli limitin üzerinde bir taşınmaza yatırım yapmış olduğunu ve Türk vatandaşı olabileceğini ifade eden bir belgedir.

Vatandaşlık İçin Başvuranlar Nasıl İkamet İzni Alır?

Uygunluk Belgesi alan yabancılar vatandaşlığa başvuracakları ilin İl Göç İdaresi Müdürlüğü’nden “İkamet İzni” alabilir. İkamet izni başvurusu 6458 sayılı kanunun 31-J maddesi uyarınca gerçekleştirilir. Vatandaşlık için ikamet izni çok hızlı düzenlenmektedir. İkamet izni kişiye vatandaşlık sürecinin bitimine kadar Türkiye’de yasal olarak oturma hakkı sağlar.

Bu prosedürler sonrasında yabancı kişi İl Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğüne başvurarak kendisine Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verilmesini talep eder.

Vatandaşlık Başvurusu Nasıl Değerlendirilir?

Başvuru sonrasındaki inceleme İçişleri Bakanlığı tarafından yapılır. İçişleri Bakanlığı, Milli İstihbarat Teşkilatı Başkanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünden arşiv araştırmasını sorar. Bu süreç kişi ile ilgili güvenlik soruşturması yapılmasını ifade etmektedir. Bu aşamada, kişinin özellikle herhangi bir terör organizasyonu ile bağlantısı olup olmadığı ve kişinin servetinin kara para aklama, insan kaçakçılığı gibi finansal suçlarla bağlantılı olup olmadığı sorgulanmaktadır. Türk vatandaşlığına başvuru sürecinde en uzun süren aşama güvenlik soruşturması aşamasıdır.

Güvenlik araştırması olumlu sonuçlanan kişiler, İçişleri Bakanının teklifi ve Cumhurbaşkanının kararı ile Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı kazanır.

Vatandaşlık Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gereken En Önemli Şeyler Nelerdir?

Vatandaşlığın olumlu sonuçlanması için en önemli unsurlar şunlardır:

  • En az 250 bin ABD Doları tutarındaki gayrimenkul alımına dair bedelin transferi bankalar aracılığı ile yapılmış olmalıdır.
  • Banka dekontunda gayrimenkulün eski maliki ile yeni malikinin isimleri görülmelidir.
  • Para transferi doğrudan alıcının adına olan hesaptan doğrudan satıcı adına olan hesaba olmalıdır.
  • Para transferini gösteren dekontun açıklamalar kısmına hangi taşınmazın alınması için gönderildiği yazılmalıdır.
  • Satın alma sonrasında tapu kaydına “Üç yıl satılamaz” şerhi koyulması için başvuruda bulunulmalıdır.

Yatırımcının Ailesi de Türk Vatandaşı Olabilir mi?

Türkiye’de en az 250 bin ABD Doları değerinde taşınmaz alan yatırımcının kendisi, eşi (eşleri birden fazla ise tamamı) ve 18 yaş ve daha küçük olan tüm çocukları Türk vatandaşlığı hakkını kazanır.

19 ve daha büyük olan çocuklar için ikamet iznine başvurmak mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir