Aile Oturma İzni

Aile oturma izni, Türk vatandaşı olan kişinin yabancı eşine, reşit olmayan yabancı çocuğuna ya da bağımlı olduğu yabancı çocuğa, mültecilere, ikincil koruma sahiplerine ve Türk vatandaşlığını kaybetmiş olanlara verilmektedir.

Türk Vatandaşları ile evli olan yabancıların oturma izni

Aile oturma izninin veriliş temel amaçlarından biri de yabancıların aile statüsünde olması gerekliliğidir. Aile oturma izni kanunla destekleyici kapsamında yer alır ve kişinin izin aldığı ailesine bağlayıcılığı ifade edilir. Aile oturma izni, destekleyicinin yabancı olan eşi ile çocuklarına alınabildiği gibi ayrıca destekleyicinin yabancı eşine bağımlı fakat kendisinden olmayan çocuklarına da alınabilir.

Kanun kapsamında, yabancı kişilerin aile oturma izninden yararlanabilmesi fırsatı getirilmiştir. Aile oturma iznine başvuruda bulanacak yabancıların destekleyicisi pozisyonunda olan kişilerin, Türkiye sınırları içinde oturma izinlerinden birine sahip yabancı olması yeterlidir. Böylelikle destekleyici kişi, kısa dönem oturma izni sahibi olması en azından yeterlidir.

Türkiyede oturma izni olan yabancıların ailesi, ikamet iznini alırken, Türk vatandaşlarının, ikincil koruma statüsü sahibi olanlar ya da mültecilerin aileleri de oturma iznini alabilirler. Başka bir deyişle aile oturma izni alınması, Türkiyede ikameti olan ya da ikincil koruma sahibi ya da mülteci olan destekleyici bir yabancı ile olabilir.

Aile Oturma İzni Ne kadar Süreliğine Verilir?

Aile oturma izni başvurusunda maksimum 2 yıllığına verilir. Bu her başvuru için geçerlidir. Birden çok eşi olan kişiler için sadece bir eş için Aile oturma izni başvuru yapılabilir. Diğer eşlerden olan çocuklar için Aile oturma izni başvurusu yapılabilmektedir. Öte yandan evli olanların her iki taraf için de 18 yaşından büyük olması esastır. Aile oturma izni başvurularında çocukların Türkiye sınırları dışında olanlar için, ortak velayeti olan baba ya da anne için muvafakatname gerekir.

Aile oturma izni olan çocukların 18 yaşına gelene kadar ilk ve orta öğretim kurumlarında okumaları gerekmektedir. Bunun ayrıca öğrenci oturma izni almaları gerekmez. Aile oturma izni olanlar, çocuklardan minimum 3 yıl, Türkiyede 18 yaşına kadar kalanlar, istemeleri durumunda izinleri kısa dönem oturma iznine çevrilebilmektedir.

Türk vatandaşıyla evli olan yabancı kişilerin boşanmaları durumunda minimum 3 yıl aile ikamet izniyle kalmış olmak şartıyla kısa dönem oturma izni başvurusu yapabilirler. Yalnız yabancı olan eşin, aile içi şiddet nedeniyle mağdur olması, ilgili mahkeme kararı ile sabit olup 3 yıl süre koşulu aranmaz.

Aile Oturma İzni Başvuru Belgeleri

Türk Vatandaşı ile Evli Olanlar için;

  • Pasaport belgesinin aslı ve fotokopisi
  • Oturma İzni Başvuru Formu
  • Evlilik Cüzdanı
  • 4 Fotoğraf
  • Destekleyici Nüfus Cüzdanı aslı ve fotokopisi
  • Adres Kayıt Sistemi kayıt belgesi
  • Adli Sicil Kaydı (Kendi ülkesinden alacaksa son 5 yıla ait)
  • Destekleyicinin kalacağı zaman zarfında düzenli ve yeterli miktarda maddi imkana sahip olduğunu gösteren belge
  • Tüm aile üyelerinin sağlık sigorta belgeleri

Aile Oturma İzni Başvurusu (Video 2020)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir